ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΟΥ ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ΣΤΙΣ 15-17/6/2018

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Στο 2ο Διεθνές Κύπελλο Λουτρακίου συμμετείχε το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας. Διοργανωτές ήταν ο ΑΟ Ποσειδώνας Λουτρακίου σε συνεργασία με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος. Οι αγώνες διεξήχθησαν στις 15-17/6 και συμπεριλαμβάνονταν στο επίσημο καλεντάρι της LEN (Πανευρωπαϊκής Ομοσπονδίας). Την διοργάνωση υποστήριξαν ο ΝΟ Λουτρακίου Αγ. Θεοδώρων και το SPORTCAMP Sports Center. Ο Ναυτικός ‘Ομιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 18 κολυμβητές -τριες, δώδεκα από τις αγωνιστικές κατηγορίες οι οποίοι προετοιμάζονται για το Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών στις 29/6 – 1/2 και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών 12-15 & 19-22/7 και έξι παιδιά της προαγωνιστικής. Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας για τα παιδιά της προαγωνιστικής ήταν προαιρετικός και είχε ως στόχο την αποφόρτιση από την συμμετοχή στους θερινούς αγώνες της περιφέρειας που διεξήχθη στην Αμαλιάδα στις 9-10/6 και στην οποία τα παιδιά κατέκτησαν 39 μετάλλια. Συνολικά η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατέκτησε 20 μετάλλια (5 χρυσά – 10 αργυρά – 5 χάλκινα). Επίσης ο κολυμβητής Χρυσομάλλης Μάριος αναδείχθηκε κορυφαίος κολυμβητής στην κατηγορία C (αγόρια γεννημένα το 2004 – 2005) με βάση την βαθμολογία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (FINA).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
(ο αγώνας διεξήχθη σε μορφή ανοικτής κατηγορίας (όπεν) και όχι ανά κατηγορία)

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 (2007) & 12 ΕΤΩΝ (2006)
4χ50ΜΟ 2’33”38 4οι

Στο Λουτράκι τα παιδιά συνόδευσαν οι εξωτερικοί συνεργάτες Στάθης Μπακολιάς και Παναγιώτης Λαγοπάτης.
Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Σάββατο 23 Ιουνίου η Εσωτερική Ημερίδα Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας με πρωταγωνιστές τα παιδιά όλων των τμημάτων. Οι γονείς που κατέκλεισαν τις κερκίδες του δημοτικού κολυμβητηρίου είχαν την ευκαιρία να δουν τόσο τα παιδιά των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων όσο και τα παιδιά των ακαδημιών από τα αρχάρια μέχρι και τα προχωρημένα να ξεδιπλώνουν το ταλέντο και τις ικανότητές τους. Συμμετείχαν περισσότερα από διακόσια παιδιά τα οποία στο τέλος της εκδήλωσης παρέλαβαν αναμνηστικό μετάλλιο και δίπλωμα συμμετοχής. Τα μαθήματα όλων των τμημάτων συνεχίζονται έως τέλος Ιουλίου αφού τον Αύγουστο γίνονται οι καθιερωμένες εργασίες συντήρησης από πλευράς Δήμου Καλαμάτας.