log in

Κολύμβηση

Αποτελέσματα Χειμερινών Αγώνων

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

        Με μεγάλη συμμετοχή παιδιών συνεχίζονται καθημερινά οι προπονήσεις των τμημάτων κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας. Τόσο στις αγωνιστικές και προαγωνιστικές κατηγορίες, όσο και στα τμήματα εκμάθησης η συμμετοχή και η προσπάθεια που καταβάλουν τα παιδιά υπό την καθοδήγηση έμπειρων προπονητών δείχνει ότι η πορεία της ομάδας παραμένει σε υψηλό επίπεδο με αποτέλεσμα όλο και περισσότεροι συμπολίτες μας να επιλέγουν τον Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας για την άθληση των παιδιών τους κάτω από υγιείς και σωστές βάσεις. Στα αγωνιστικά και προαγωνιστικά τμήματα οι ώρες προπόνησης είναι καθημερινά 14:30 - 17:00 & 17:00 - 19:00 αντίστοιχα, ενώ στην εκμάθηση υπάρχουν καθημερινά τρία τμήματα 16:00 - 17:00, 17:00 - 18:00 & 18:00 - 19:00. Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή των παιδιών είναι βεβαίωση παιδιάτρου και αίτηση εγγραφής. Πληροφορίες δίνονται καθημερινά από την γραμματεία του Τμήματος Υγρού Στίβου κα. Κοσιφολόγου Σταυρούλα στον χώρο του κολυμβητηρίου 16:00 - 20:00.
          Με σημαντικές επιτυχίες ολοκληρώθηκε ο χειμερινός κύκλος αγώνων με την διεξαγωγή των Χειμερινών Αγώνων Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος στις 2-4/2 & 9-11/2, των Πανελληνίων Αγώνων Ανδρών - Γυναικών στις 23 - 25/2 και των Χειμερινών Αγώνων Προαγωνιστικών Κατηγοριών της Περιφέρειας Πελοποννήσου & Νοτίων Ιονίων Νήσων στις 3/3.
          Στους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών οι κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατέκτησαν 7μετάλλια (1 χρυσό – 4 αργυρά – 2 χάλκινα). Συμμετείχαν 12 κολυμβητές -τριες που είχαν εξασφαλίσει τα όρια συμμετοχής, ενώ δεν αγωνίστηκε η Γεωργακοπούλου Βασιλική λόγω ασθένειας.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α (2004)
Χρυσομάλλης Μάριος - Παναγιώτης               50ΕΛ         26''22     3ος    
  100ΠΕΤ 1'01''94 2ος
  200ΠΕΤ 2'19''55 1ος
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β (2005)
Μακρέας Βασίλειος 50ΥΠ 34''85 10ος
  100ΥΠ 1'13''95 7ος
  50ΕΛ 30''43 20ος
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (2004)
Καντζηλιέρη Ευαγγελία 400ΕΛ 5'20''44 18η
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (2005)
Χάππα Αναστασία 50ΕΛ 29''55
  100ΕΛ 1'04''19
  50ΥΠ 33''67
Λαπιώτη Αγάπη - Ελπίδα 50ΕΛ 31''70 21η
  100ΕΛ 1'08''75 17η
  50ΠΕΤ 33''86 12η
Λιανού Ελένη 50ΠΕΤ 36''62 27η
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ (2002 - 2003)
Τσάκαλης Γεώργιος (2002) 50ΕΛ 25''88 10ος
  50ΠΡ 31''95 7ος
  100ΠΡ 1'12''43 22ος
Αγγουράς Ιωάννης (2002) 100ΕΛ 57''66 17ος
  50ΠΕΤ 27''43 8ος
  100ΠΕΤ 1'00''42 11ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 33''64 25ος
  100ΠΡ 1'13''66 27ος
  200ΠΡ 2'38''78 20ος
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (2002 - 2003)
Σκιαδοπούλου Ολγα (2002) 50ΕΛ 27''92
  100ΕΛ 1'00''96
  200ΜΑ 2'28''19
Λαπιώτη Βασιλική (2002) 100ΕΛ 1'02''81 11η
  50ΠΕΤ 30''34
  100ΠΕΤ 1'09''29 16η
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (2000 - 2001)
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 50ΥΠ 30''65
  100ΥΠ 1'05''89
  50ΕΛ 27''43

          Στους Χειμερινούς Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών - Γυναικών που διεξήχθησαν στο ΟΑΚΑ στις 23-25/2 ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 5 κολυμβητές -τριες που είχαν εξασφαλίσει τα όρια συμμετοχής και είχε παρουσία σε τέσσερις τελικούς όπου κατέκτησε ένα ασημένιο μετάλλιο με την Λουκαρέα Σταυρούλα στα 50ΥΠ.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ
Αγγουράς Ιωάννης                        100ΠΕΤ         1'01''68      45ος     
Τσάκαλης Γεώργιος 50ΠΡ 32''63 34ος
       
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Σκιαδοπούλου Ολγα 100ΕΛ 1'01''03 22η
  50ΠΕΤ 29''42 13η
  200ΜΑ προκρ. 2'27''90  
     & τελικό 2'26''97
Λουκαρέα Σταυρούλα 50ΥΠ προκρ. 30''51  
  & τελικό 30''15
  100ΥΠ προκρ. 1'05''94  
  & τελικό 1'05''65
  200ΥΠ προκρ. 2'26''50  
  & τελικό 2'26''57

          Εντυπωσιακή παρουσία έκαναν και τα δελφινάκια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στους Χειμερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών κατηγοριών που έγιναν στην Τρίπολη στις 3/3. Συμμετείχαν 34 κολυμβητές -τριες και κατέκτησαν 30 μετάλλια(12 χρυσά – 9 αργυρά – 9 χάλκινα). Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2006)
Πουλέτης Νικόλαος                        50ΕΛ           35''62        4ος       
  100ΕΛ 1'18''56 5ος
  200ΠΡ 3'34''43 3ος
Μαρινόπουλος Νικόλοας 50ΕΛ 49''73 8ος
  100ΕΛ 1'53''37 8ος
Μπάντιος Καρμοίρης - Αγγελος     50ΠΡ 50''64 5ος
  100ΠΡ 1'53''65 4ος
  200ΜΑ 3'24''98 1ος
Μαρκοπούλου Γεωργία 400ΕΛ 5'58''90
  50ΥΠ 41''32
  200ΥΠ 3'12''95
Χαντζάρα Μαρία - Ελένη 200ΕΛ 2'55''17
  50ΥΠ 41''75
  100ΥΠ 1'30''84 11η
Μενούνου Κων/να 50ΠΡ 52''73
  100ΠΡ 1'52''38 12η
  200ΠΡ 4'08''87
       
ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)
Μάλαμας Ευστάθιος - Σπυρίδων 100ΕΛ 1'18''97 3ος
  400ΕΛ 5'51''95 2ος
  100ΥΠ 1'31''00 5ος
Κούρος Βασίλειος 50ΕΛ 34''27 4ος
  100ΕΛ 1'16''45 2ος
  100ΥΠ 1'29''65 3ος
Μακρής Γεώργιος 50ΕΛ 44''21 14ος
  50ΠΡ 58''63 15ος
  100ΠΡ 2'04''37 10ος
Μιχαλόπουλος Αθανάσιος 200ΕΛ 3'01''05 8ος
  400ΕΛ 6'20''05 3ος
  50ΥΠ 45''54 10ος
Μπούσμπουρας Παναγιώτης 50ΕΛ 41''39 12ος
  100ΕΛ 1'31''96 12ος
  100ΥΠ 1'45''96 9ος
Σγάντζος Ιωάννης 50ΕΛ 32''62 2ος
  200ΕΛ 2'39''69 3ος
  50ΥΠ 41''41 4ος
Κορομπόκης Βασίλειος - Μάριος 50ΕΛ 37''58 8ος
  100ΕΛ 1'30''01 11ος
  50ΥΠ 45''67 11ος
Μίχου Χριστίνα 50ΕΛ 36''16
  100ΕΛ 1'25''98
  50ΠΡ 56''18
Σουλεϊμέζη Φωτεινή 50ΕΛ 43''66 12η
  50ΥΠ 52''55
Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα 50ΕΛ 38''72
  100ΕΛ 1'33''14
  50ΥΠ 49''46
Σγάντζος Ιωάννης
Μάλαμας Ευστάθιος - Σπυρίδων
Κορομπόκης Βασίλειος - Μάριος
Κούρος Βασίλειος
4χ100ΕΛ 5'23''32 2οι
Κούρος Βασίλειος
Μακρής Γεώργιος
Σγάντζος Ιωάννης
Μάλαμας Ευστάθιος - Σπυρίδων
4χ100ΜΟ 6'36''45 2οι
       
ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 50ΠΡ 49''81 2ος
  100ΠΡ 1'46''94 1ος
Λυκοτραφίτης Δημοσθένης 50ΕΛ 40''44 8ος
  100ΕΛ 1'37''51 2ος
Φράγκος Κων/νος 50ΕΛ 39''03 5ος
  50ΥΠ 46''49 4ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΕΛ 45''43 12ος
  100ΠΡ 1'58''73 5ος
Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 35''02 2ος
  200ΕΛ 2'47''12 1ος
Φραγκούλη Μαρία - Σοφία 50ΕΛ 37''44
  100ΕΛ 1'20''54
Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 40''07
  50ΥΠ 47''38
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 40''57
  50ΠΕΤ 48''77
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
Φράγκος Κων/νος
Κούμανης Βασίλειος
Σπυρόπουλος Αριστείδης
4χ50ΕΛ 2'36''18 1οι
Φράγκος Κων/νος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
Σπυρόπουλος Αριστείδης
Λυκοτραφίτης Δημοσθένης
4χ50ΜΟ 3'00''64 1οι
       
ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)
Αποστολάκης Χαράλαμπος 100ΕΛ 1'31''93 3ος
  50ΠΡ 50''45 1ος
Κουρέας Βασίλειος 50ΥΠ 46''30 1ος
  50ΠΡ 53''56 2ος
Πολίτης Σπυρίδων 50ΕΛ 44''61 9ος
  50ΥΠ 47''43 5ος
Πουλέτης Παναγιώτης 50ΕΛ 41''69 3ος
  100ΕΛ 1'34''76 4ος
Πατριαρχέας Δημήτριος 50ΠΡ 58''87 5ος
  50ΥΠ 51''25 10ος
Σούλιος Βασίλειος 50ΥΠ 46''82 4ος
  50ΠΡ 55''85 4ος
Τσετσέκος Γεώργιος 50ΥΠ 57''10 17ος
  50ΠΡ 1'11''67 9ος
Χαντζάρας Θεμιστοκλής 50ΥΠ 52''09 12ος
  50ΠΡ 1'06''75 8ος
Μητροπούλου Ευαγγελία 50ΕΛ 39''94
  100ΕΛ 1'28''16
Μενούνου Χριστίνα 50ΕΛ 44''61
  50ΥΠ 1'03''42 12η
Κουρέας Βασίλειος
Σούλιος Βασίλειος
Αποστολάκης Χαράλαμπος
Πουλέτης Παναγιώτης
4χ50ΕΛ 2'46''92 1οι
Κουρέας Βασίλειος
Αποστολάκης Χαράλαμπος
Σούλιος Βασίλειος
Πολίτης Σπυρίδων
4χ50ΜΟ 3'13''31 2οι

 

Εκ του Δ.Σ.

 

 

 

 

 

Showers

5°C

Kalamata

Showers

Humidity: 77%

Wind: 8.05 km/h

  • 04 Jan 2019

    Rain 6°C 2°C

  • 05 Jan 2019

    Rain 5°C 0°C

Log in or create an account